Hakkımda


Nilsen Özbarlas iki kültürü, bir arada yaşıyor; Alman-Türk geçmişi ile, farklı kültürlere açık bir kişiliğe sahip. Bu nitelikleri ile de kültürler arası görevler söz konusu olduğunda, doğru tercih olma özelliğini taşıyor.

"Üretim, satış ve hizmet sağlayıcı organizasyonlarda, davranışların, süreçlerin ve sistemlerin iyileştirilmesi" son 19 yıldır, artan önem ile, iş odağını oluşturmakta. Türkiye’de uluslararası faaliyet gösteren kuruluşların, katma değer yaratmaya yönelik, günlük müşteri ilişkilerinde, çeşitli Kulüp ve Derneklerin kuruluşlarında, takım ruhunun önemi ortaya çıkması ile birlikte, Türkiye’de takımdaşlık eğitimlerinin ve iç ileitşim konseptlerinin ilk uygulayıcılarındandır. Bu kapsamda kuruluşların kulüplerine, servis gruplarına, spor kulüplerine ve odalara, koçluk ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

İletişim, üretim/satış/servis zinciri yönetimi, takım çalışması, vizyonel/stratejik planlama, süreçlerde sürekli iyileştirme, değişim yönetimi, müşteri ilişkileri ve bağlılık yönetimi, müşterileri ve kendisi için uzmanlık yapı taşları için örneklerdir.

Uzun yılların deneyimi ile (bugüne kadar 100 üzerinde Kuruluş, 40.000 üzerinde katılımcıya ulaşmıştır) stratejik yaklaşım, personelin yetkinliği, müşteri ilişkilerinin yapılandırılması, yönetim ekibi için koçluk ve lider geliştirme programları ile, konusunda teorik olduğu kadar pratiğe dayalı, yaşayarak öğrenme araçlarını da etkin kullanmakta. Aynı zamanda Alman bir eğitim kurumunun (MTI) danışmanı olarak, uluslararası projelere destek vermekte.

Nilsen Özbarlas, bilgi ve deneyimlerini, sosyal sorumluluk kapsamında, Türkiye ve yerel gündem hk. yayın yapan bir haber sitesinde, köşe yazarı olarak, düzenli olarak toplum ile de paylaşmaktadır. Ayrıca, yeni nesillerin kariyer planlamasına ve gelişimine katkı sağlayacak, çok sayıda eğitim ve geliştirme programlarına da, gönüllü olarak katılmaktadır.

Kişisel Gelişim

Hukuk (Almanya) ve Bilgisayar Programlama (REFA, Almanya)

Evli, 1 çocuk annesi

BOSCH Sanayi ve Ticaret A.Ş. Teknik Genel Müdür Proje Asistanlığı, üretim bazlı projeler ve iç iletişim organizasyonlarında sorumluluk, Benchmark çalışmalarına aktif katılım

Moderatörlük eğitimi/akreditasyon (Toplantı Yönetimi/Facilitation Management/Takım Koçluğu)

Değişim süreci ve değişim yönetimi sorumluluğu, şirket kütüphanesinin kurulumu, şirket içi iyileştirme önerileri sisteminin kurulumu, ilk “Aile günü” organizasyonunun planlama ve koordinasyonu,
müşteri/tedarikçi projeleri, iç iletişim organizasyonları

 

Farklı birimlerde/süreçlerde model bazlı (EFQM) özdeğerlendirme çalışmaları (iş mükemmelliği),
sektörler arası Benchmark çalışmaları, EFQM ekibine destek verilmesi, şirket misyon, vizyon ve değerlerinin
oluşturulması

Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası bir şirketin kardeş kuruluşlarına öneri ve ödül sistemi kurulumunda danışmanlık hizmeti, yöneticilerin eğitimi (moderasyon ve problem çözme teknikleri), halkla ilişkiler proje sorumluluğu (Bursa’da, Trilye köyünün kalkınması amacıyla, belde yönetimi ve belde halkına metodik destek verilmesi)

Toplam kalite yönetimi sorumluluğu, TKY yayılımı amacıyla iç iletişim faaliyetlerin koordinasyonu, şirket içi gönüllü grupların kurulması/geliştirilmesi, iç müşteri/tedarikçi ilişki yönetimi projeleri, kalifiye moderatörler havuzunun oluşturulması (Moderatörler Akademisi kurulumu), peryodik yönetim kurulu moderasyonları, arama konferansı moderasyonu, ilk uluslar arası şirket organizasyonunun planlama ve koordinasyon sorumluluğu “Uluslar arası BOSCH Kuruluşları Sürekli İyileştirme Konferansı”

Satış & pazarlama birimleri iş mükemmelliği sorumluluğu, şirket personeli ve yönetimi için takım oluşturma/takımdaşlık eğitimleri, stratejik konseptlerin geliştirilmesi ve danışmanlığı, çeşitli üniversitelerde toplam kalite yönetimi konferansları (Uludağ Uni., Osmangazi Uni., Yeditepe Uni.)

“Değer zincir yönetimi” konsept sorumluluğu (katma değer yaratma, müşteri memnuniyeti, çalışanların motivasyonu, rekabetde kalite, etik davranış, gelecek ve sonuç odaklılık, aidiyet/bağlılık, hedefler ile yönetim vb. içeriklerle) bayi eğitimleri ve kurum değerlerinin oluşturulması, Türkiye genelinde “BOSCH Car Servisleri”nin kuruluşu itibariyle eğitimlerinin planlanması ve uygulanması (1,5 yıl içerisinde, Türkiye genelinde, 50’nin üzerinde eğitim)

Müşteri sadakat yönetimi konsept çalışmaları, tüm Müşteri/Satış Kanalları ve Servislerine değer zinciri eğitimleri, Türkiye genelinde; tüm Bosch satış personeli ve yöneticilerine problem çözme teknikleri eğitimleri ; BOSCH GIK (Genç İş Adamları Kulübü) için takımdaşlık çalıştayları ve stratejik danışmanlık; BOSCH TIK (Tecrübeli İş Adamları Kulübü) için stratejik moderasyonlar

Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası (AHK) strateji danışmanlığı, harici şirket ve kuruluşlara eğitim ve danışmanlık, şirket sahiplerine/üst düzey yöneticilerine kişisel danışmanlık, BOSCH Car Servislerine müşteri odaklılık, marka bilinci, şirket kültürü ve takımdaşlık eğitimleri (TR-genelinde 265 Car Servise), kurumların müşteri organizasyonlarına ve bayi yapılarına kurumsal danışmanlık, BOSCH kuruluşunun bugüne kadar gerçekleştirdiği en kapsamlı kurumsal sosyal sorumluluk projesinde ekip üyeliği (8 ihtiyaç sahibi köy okulunun yenilenmesi), “Regional Coordinator Club” kurulması (iletişimi ve kurum kültürünü güçlendirme amacıyla satış temsilcileri arasında bir oluşum), tüm satış ve pazarlama organizasyonuna takımdaşlık eğitimi (toplam 180 kişi için, 2 gün)

“Human Capital Club, Turkey”in kuruluş danışmanlığı, “BOSCH Genç İş Adamları Kulübü”ne sunum teknikleri eğitimi, “BOSCH Tecrübeli İş Adamları Kulübü”ne ve şirketlerine kurumsal danışmanlık, “BOSCH Car Service”leri komitelerinin oluşturulması (Marmara, İç Anadolu ve Ege Bölgeleri) ve komitelere stratejik danışmanlık

“Satış Metot Akademisi”nin kurulum koçluğu (satış ve pazarlama metot uzmanları havuzu oluşturma); “Uluslar arası Koçluk sertifikasyonu” Erickson College

“Nilsen Özbarlas Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri” kuruluşu, MTI Uluslararası Danışmanlığı

Profesyonel Basketbol Yöneticileri ve A-Takım Motivasyon Koçluğu (Tofaş Spor Kulübü; 2012:2013 sezonu, 2.yarı); TEGV Vakfında ve DİEG Derneğinde gönüllü Eğitmenlik ve Yeni Nesil Kariyer Koçluğu

Yerel medya Üst Yönetimi iletişim danışmanlığı (Sönmez Medya, Bursa), yerel gündem haber sitesinde Eğitim ve Gelişim Teknikleri hk. düzenli köşe yazarlığı, metot kitabı yazarlığı (devam ediyor)

Bir ürün/hizmet ancak onu sağlayan kişiler kadar iyi olabilir. Dolayısıyla daha iyi ürün/hizmet istiyorsanız kişileri geliştirmelisiniz.