Haber İçerik


Basında Biz

 

VİZYON ÇOK ŞEYDİR

TURTICARET.Net geçtiğimiz cumartesi günü, sistemli şekilde düzenlediği eğitim seminerlerinin bu ayağında, Eğitim ve Metod Uzmanı ve Yaşam Koçu Nilsen  Özbarlas’ı konuk etti.

Özbarlas, “Vizyon ile Yaşamak –Stratejik Yapılanma” başlıklı konuşmasında vizyon ve misyonun tanımından, kişiler ve kurumlar için bu iki kavramın neyi ifade ettiğinden ve belirginleştirilmediklerinde kişi ve kurumları nelerden mahrum bırakacağından bahsetti.

İnsan beyninin derin ve uzun koridorlarında fiziksel olarak kodlanmış dürtülerin, sonradan öğrenilen bilgilerle harmanlandığında kişiye çok önemli kapılar açacağını şema ve örneklerle anlatan Nilsen Özbarlas, bireylerin “Ben neden varım?” sorgusundan yola çıkarak pek çok düğümü çözebileceklerini vurguladı.

SWOT ÇALIŞMASI
Swot çalışması denilen bir sorgulama şemasıyla, kişilerin kendi artılarını ve güçlü yönlerini, zaaflarını ve iyileştirilmesi gereken yönlerini, karşısına çıkan fırsatları ve bu fırsatları değerlendirmedikleri taktirde, kendilerini bekleyen tehlikeleri önceden öngörebileceklerini belirten Özbarlas, hayatta “telkin” denilen yönlendirmenin çok büyük önem taşıdığını söyledi.

STEEP ÇALIŞMASI
Bireylerin etraflarındaki destekleri ve engelleri farketmelerini sağlayan ve bir nevi “gelecek analizi” olan steep çalışmasındaki niye, nasıl ve ne sorularından oluşan üç altın halkanın, kişilerin vizyonlarını belirlemelerinde çok önemli bir anahtar rolü oynadığını aktaran Nilsen Özbarlas, genelde “Niye?” sorusunun sorulmadığını; fakat asıl bu sorunun bulduracağı cevabın vizyonumuzu belirlemeye büyük katkı sağladığının altını çizdi.

“MİLYONLARI MUTLU ETMEK İÇİN HAYAL KURUYORUZ”
Dünyaca ünlü Walt Disney şirketinin vizyonunun milyonları mutlu etmek olduğunu ve bu vizyonun verdiği ivmeyle yola çıkan şirketin, bugün tanınırlık ve ün konusunda emsalleri arasındaki belirgin yerini vurgulayan Özbarlas, vizyon belirlemenin çok mühim bir güce sahip olduğunu anlattı.

Başarıda stratejik yaklaşımın faydalarına da değinen Eğitim Uzmanı Nilsen Özbarlas, seminerin sonunda  bizzat dahil ettiği bir deneysel oyunla, hem katılımcıların konuyla ilgili farkındalıklarını artırmalarına yardımcı oldu, hem de katılımcıların birberlerinden destek alarak ve organize olarak sorunları çözmelerine olanak tanıyan bu oyunun modelliğinde, takım çalışmasının ve strateji belirlemenin ne kadar öncelikli bir yapı taşı olduğunu, kanıtlamış oldu.

Nilsen Özbarlas, ikinci bölümünü düzenlediği bu seminer sonunda TURKTİCARET.Net Eğitim Koordinatörü Birgül Yanıklar ve katılımcılarla birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirdi.